Strony

22 października 2014

Kawa ziarnista aromatyzowana- Krem. Herbaty DMG.

KAWA ZIARNISTA AROMATYZOWANA- KREM NUGATOWY

Ta kawa dopieściła moje zmysły smakowe. Po zaparzeniu w domu unosił się super zapach orzechów. 
Na wierzchu utworzyła się delikatna smaczna pianka. uwielbiam piankę na kawie, a potem zlizywać ją z łyżeczki :). Kawę dosłodziłam jedynie płaską łyżeczką cukru. Była tak niesamowicie smaczna że z chytrości nie podzieliłam się z mężem :). Pierwszy raz piłam kawę aromatyzowaną i jestem zachwycona zwłaszcza tym smakiem. Ciężko jest mi coś powiedzieć o innych. Jednakże z pewnością rozwarze wkrótce zakup tej kawy w pełnowymiarowym opakowaniu. 


DMG HERBATY- jesteście niesamowici !!!


Kawa
Owoce kawowca znane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e., zbierano ją wtedy ze stanowisk naturalnych. Jako pierwsi przerabianiem nasion kawowca zajęli się Arabowie. Podczas swych podbojów terytorialnych w XIII i XIV w. sprowadzili do Jemenu rośliny kawowca, rosnące dziko w Etiopii i szybko odkryli zalety prażenia i mielenia kawy.
Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa.
W Polsce kawa pojawiła się pod koniec XVII w. za sprawą Turków, po bitwie pod Wiedniem w 1683. W Gdańsku założono pierwsze kafehauzy (kawiarnie), a zwyczaj picia tego napoju bardzo szybko rozpowszechnił się w całym kraju.

http://www.hdwallpapersos.com/wp-content/uploads/2014/08/artleo.com-484.jpg

Kawa naruralna, rozpuszczalna. Ziarna kawy są ukrytymi w owocach nasionami otoczonymi miąższem i skórką, której kolor czerwony oznacza dojrzałość do zbioru. Pod czerwoną skórka znajduje się twardy miąższ, a wewnątrz niego nasionko, złożone zwykle z dwóch ziaren, otoczone łupiną i śliską zewnętrzną osnówką. Ziarna wewnątrz łupiny przylegają do siebie płaskimi powierzchniami, są otoczone cienką osłonką.
Ogólnie im większe ziarno tym lepsza kawa. Wielkość ziarna wyrażana jest w skali od 10 do 20, choć niektóre kraje maja swoje normy np.: "AA". Po wszystkich obróbkach następuje to, co najważniejsze dla klienta "prażenie" (palenie) kawy.
Umiejętne prażenie kawy jest sztuką - w tym procesie powstaje właściwy aromat i smak, bez którego kawa nie byłaby tym, czym jest na naszych stołach. Pod wpływem wysokiej temperatury, podczas palenia, w ziarnach zachodzą reakcje chemiczne, w których skrobie przechodzą w cukry, jednocześnie część kwasów ulega rozkładowi, podczas gdy inne powstają. Rozpada się też struktura komórkowa ziaren. Cząsteczki białek ulegają rozkładowi na peptydy, które z kolei pojawiają się na powierzchni ziaren w postaci oleistej.

Kawę można podzielić na dwa duże gatunki:

 • Arabica
 • Robusta

Coffea Arabica to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy, pochodzący z Etiopii, uprawiany na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach i Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze oraz Karaibach. Ziarna Arabiki są podłużne, zielonkawe i mają jasną, prostą bruzdę. Zawierają niewielką ilość kofeiny, bo tylko między 1 a 1,7%, jednakże ich smak po zmieleniu i zaparzeniu jest znakomity. Napar jest łagodny, aromatyczny, lekko kwaskowaty (ale nie kwaśny), niekiedy z aksamitnym czekoladowym posmakiem.
Robusta, którą odkryto dopiero w XIX wieku, rośnie i owocuje szybciej niż Arabika. Jest gatunkiem bardziej odpornym na warunki klimatyczne, można ją więc uprawiać w niższych i łatwiej dostępnych partiach gór. Rośnie m.in. w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Ziarna Robusty mają żółto-zielono-brązową barwę. Są z reguły mniejsze i bardziej owalne od ziaren Arabiki. Jej smak jest bardziej zdecydowany, ostrzejszy. Jest także bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny - od 2 do 4%. Na świecie jest tylko kilka odmian Robusty. Ta o najwyższej jakości uprawiana jest w Ugandzie i Zairze i doskonale nadaje się do produkcji wybornego cappuccino.
Obecnie kawa typu Arabica stanowi około 70% światowej produkcji, zaś kawy Robusta zwiększają swój udział na rynku kawowym z uwagi na większą wydajność drzew tej odmiany.

Mielenie i zaparzanie kawy
http://test.garneczki.pl/wp1/wp-content/uploads/2013/11/Rys.-1.jpg
Ważne, by kawa była świeża, najlepiej świeżo palona, mielona tuż przed zaparzeniem – odkryje przed nami całe swoje bogactwo smaku i aromatu.
Z uwagi na ulotność substancji aromatycznych zawartych w kawie, zaleca się mielenie tylko potrzebnej ilości ziaren bezpośrednio przed parzeniem.
Jeśli natomiast dysponujemy kawą już zmieloną, przechowujmy ją w w szczelnie zamkniętym pojemniku, dzięki temu dłużej zachowa aromat.
W związku z tym, że istnieje kilka metod przyrządzania kawy, stopień zmielenia ziaren powinien być dostosowany do każdej z nich.
Stwarza się tym samym warunki optymalnej ekstrakcji aromatów i substancji smakowych w procesie parzenia kawy.

Źródło tekstu: KLIK 

6 komentarzy:

 1. Uwilebiam kawę to i wpis bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również jestem zwolenniczką kawy, jedna - max 2 dziennie. Uwielbiam testować nowe przepisy, jednak najbardziej cenie sobie świeżo mieloną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli już mowa o parzeniu kawy w odpowiednim sprzęcie, to najlepszym rozwiązaniem będzie kawa ziarnista i własnoręczne mielenie na bieżąco. Tego typu mielenie ziaren kawy pozwoli Państwu osiągnąć najlepszy aromat kawy ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca recenzja, muszę kiedyś przetestować ten produkt. Choć nie ukrywam, że najbardziej smakuje mi kawa Lavazza ziarnista. Jestem jej wierna już od wielu lat, miłością do tej włoskiej marki zaraził mnie mój mąż, który na parzeniu kawy zna się jak nikt inny.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ciekawy wpis, a zainteresował mnie szczególnie dlatego że bardzo lubie kawę. Mam nadzieję na wiecej takich w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również bardzo lubię kawy i mogę je pić litrami. Też jakiś czas temu natknęłam się na sklep z kawą https://cupandyou.pl/ który bardzo polecam. Mają kawy, bardzo dobre pod względem jakości jak i smaku.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarz.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)

Miłego dnia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...