Strony

12 października 2015

Bezglutenowe ciasto drożdżowe z figami i śliwkamiSkład mieszanki bezglutenowej do wyrobu ciasta:

 • mąka ryżowa, 
 • skrobia ziemniaczana, 
 • skrobia kukurydziana, 
 • pektyna (substancja zagęszczająca), 
 • sól, 
 • cukier
*** PLACEK DROŻDŻOWY ***
składniki:
 • 1 opakowanie koncentratu
 • 2 jaja
 • 20g świeżych drożdży
 • 100 ml napoju sojowego
 • 30g oleju lub roztopionego masła
 • 2 płaskie łyżeczki cukru wanilinowego
 • figi
 • śliwki


Przyrządzenie:
Do ciepłego mleka dodać cukier i pokruszone drożdże, pozostawić w ciepłym miejscu na około 10 minut do wyrośnięcia. Zawartość torebki wsypać do naczynia, dodać wyrośnięte drożdże, jaja, olej lub roztopione masło. Wyrabiać około 10 minut ręcznie lub 5 minut mikserem do konsystencji gęstej śmietany. Przełożyć do foremki wysmarowanej olejem i pozostawić do wyrośnięcia na około 30 minut potem dodać owoce. Piec w piekarniku o temp. 220 st C około 40 minut. Gotowe ciasto po ostygnięciu posypać cukrem pudrem lub polukrować.

Mieszanki mączne do samodzielnego przyrządzenia chleba i ciast bezglutenowych

 W 1984 roku firma CELIKO jako pierwsza w Polsce uruchomiła produkcję pełnej gamy mieszanek dietetycznych takich jak: mieszanka do wyrobu chleba i ciast  (wyprodukowane specjalnie dla diet eliminacyjnych w tym celiakii* i fenyloketonurii**).  Mieszanki firmy CELIKO są produkowane z wysokiej jakości składników i zgodnie z reżimem produkcyjnym gwarantującym deklarowany skład czynników alergennych (np. gluten i fenyloalanina). Firma CELIKO już od samego początku wdrażała w tym celu specjalne systemy kontroli i nadzoru jakości podczas produkcji swoicj produktów.  W 1997 roku uruchomili jako jedna z pierwszych firm w Polsce system HACCP***. Na bieżąco wdrażane i uaktualniane są systemy nadzorowania jakości i bezpieczeństwa produkcji w przedsiębiorstwie, gdyż w przypadku tego rodzaju produkcji jej bezpieczeństwo i jakość są pierwszoplanowym priorytetem.


*- Celiakia -> tekst ze strony http://www.celiakia.pl/celiakia/

Choroba trzewna to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie*). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.


**- Fenyloketonuria jest wrodzoną chorobą metaboliczną występującą z częstością około 1 na 8 tys. noworodków (ang.: PHENYLKETONURIA w skrócie PKU). informacje ze strony http://www.fenyloketonuria.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6:co-to-jest-fenyloketonuria-&catid=6:abc-fenylekotonurii&Itemid=5

U podłoża choroby leży nieprawidłowość przemiany w organizmie chorego jednego z elementarnych składników białka, aminokwasu - fenyloalaniny. O ile odpowiednio wcześnie nie zostanie zastosowane właściwe leczenie, gromadząca się w nadmiarze fenyloalanina uszkadza organizm dziecka, a w szczególności jego centralny układ nerwowy (mózg!), prowadząc nieuchronnie do upośledzenia umysłowego. Stąd konieczność wczesnej diagnostyki choroby opartej o badania przesiewowe noworodków i wczesnego prowadzenia leczenia dietą o ograniczonej podaży fenyloalaniny. Takie postępowanie warunkuje profilaktykę uszkodzenia układu nerwowego pozwalając na całkowicie prawidłowy rozwój dziecka chorego na fenyloketonurię.***-  Uzasadnienie potrzeby wdrażania systemu HACCP ->informacje poniżej pochodzą ze strony http://www.izz.waw.pl/pl/haccp 

Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności związane jest w wdrażaniem systemów zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności jakimi są m.in. zasady Dobrej Praktyki Higienicznej – GHP, Dobrej Praktyki Produkcyjnej – GMP oraz system HACCP. Jest to wymóg prawa określony m.in. w :

Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustalającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, ustanawiające Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego,
oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
W świetle tego ostatniego. rozporządzenia wszyscy operatorzy żywności bez względu na wielkość i profil prowadzonej działalności od dnia 1 stycznia 2006 mają obowiązek posiadać wdrożony i funkcjonujący system HACCP.

Co to jest system HACCP?

Skrót HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point System) oznacza System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. HACCP jest narzędziem zarządzania bezpieczeństwem żywności i uniwersalną metodą systematycznej oceny możliwości wystąpienia zagrożeń oraz określenia metod ich eliminacji podczas produkcji żywności.

HACCP jest systemowym postępowaniem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności poprzez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń bezpieczeństwa żywności z punktu widzenia jaj jakości zdrowotnej oraz ryzyka wystąpienia tych zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i dystrybucji żywności .Jest to również system mający na celu określenie metod ograniczania tych zagrożeń oraz ustalenie działań naprawczych.

Kodeks Żywnościowy czyli Codex Alimentarus jako najwyższe międzynarodowe gremium i autorytet w dziedzinie żywności definiuje system HACCP jako taki system, który:
 • Identyfikuje
 • Ocenia
 • Kontroluje (opanowuje) zagrożenia istotne dla bezpieczeństwa żywności.
 • Nie istnieje żaden formalny OBOWIĄZEK certyfikacji systemu HACCP.

System HACCP wymagany jest w całym łańcuchu żywnościowym za wyjątkiem produkcji pierwotnej.Historia systemu HACCP-u

Koncepcja systemu HACCP zrodziła się na przełomie lat 60-70-tych w Stanach Zjednoczonychjako wynik połączonych wysiłków NASA /Państwowej Agencji d/s Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej/ oraz laboratoriów wojskowych w celu wprowadzenia tzw. programów “zero-defects” przy produkcji żywności, a więc gwarantujących w sposób niezawodny i skuteczny jej całkowite bezpieczeństwo. W 1975 roku system HACCP został oficjalnie zaaprobowany przez Światową Organizację Zdrowia /WHO/, zaś w 1980 roku na tym samym forum przedstawiono jego ogólne zasady i definicje. W roku 1983 system został uznany jako istotne narzędzie w nadzorze na produkcją żywności, a następnie w 1993 roku przyjęty przez komisję Kodeksu Żywnościowego (Codex Alimentarius) . W tym samym roku na mocy dyrektywy d/s higieny Unii Europejskiej zobowiązano kraje członkowskie do sukcesywnego wprowadzania systemu HACCP w całym obszarze produkcji i przetwórstwa żywności. Rok 1993 stał się więc kluczowym momentem obligującym przedsiębiorców do działań w tym zakresie. Kwestie te zostały również dokładnie wyartykułowane w rozporządzeniu Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych.Zasady sytemu HACCP

System HACCP działa w oparciu o 7 podstawowych zasad określonych w Kodeksie Żywnościowym. Są to:
1.Analiza zagrożeń-zidentyfikowanie i ocena zagrożeń oraz ryzyka ich wystąpienia, a także ustalenie środków kontroli i metod przeciwdziałania tym zagrożeniom,
2.Ustalenie Krytycznych Punktów Kontroli- KPK/CCP?, w celu wyeliminowania lub zminimalizowania występowania zagrożeń,
3.Ustalenie dla każdego krytycznego punktu kontroli wymagań (parametrów), jakie powinien spełniać i określenie granic tolerancji (limitów krytycznych),
4.Ustalenie i wprowadzenie systemu monitorowania krytycznych punktów kontroli,
5.Ustalenie działań korygujących, jeśli krytyczny punkt kontroli nie spełnia ustalonych wymagań,
6.Ustalenie procedur weryfikacji w celu potwierdzenia, że system jest skuteczny i zgodny z planem,
7.Opracowanie i prowadzenie dokumentacji systemu HACCP dotyczącej etapów jego wprowadzania oraz ustalenia sposobu rejestrowania i przechowywania danych oraz archiwizowania dokumentacji systemu.


****

Godny polecenia bardzo bogaty asortyment mieszanek bezglutenowych:
chleb ryżowy - torebka 200 g;
ciasto drożdżowe - torebka 200 g;
ciasto makaronowe - torebka 200 g;
ciasto biszkoptowe - torebka 200 g;
ciasto kruche - torebka 200 g;
proszek do pieczenia - torebka 30 g;
cukier wanilinowy - torebka 32 g;
cukier cynamonowy - torebka 32 g.


1 komentarz:

 1. Super wygląda, aż ślinka cieknie. Ja bym do tego ciasta zrobiła jeszcze taki mus z jabłek, dyni i cynamonu i podawała na ciepło !!! Wszystkie składniki ugotowane blenderuję panasonicem i super pasta w sumie nie tylko do ciasta :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarz.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)

Miłego dnia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...