2 grudnia 2016

Tajlandia - Bambusowe Łodzie Złotego Buddy

Trasa "Bambusowe łodzie złotego Buddy" wycieczki wyglądała następująco:
• Bangkok 
• Bang Pain 
• Ayutthaya 
• Kanchanaburi 
• Rzeka Kwai 
• Park Narodowy Erawan 
• Damnoen Saduak 
• Park Narodowy Sam Roi Yod 
• Park Narodowy Khao Sok 
• Krabi


Klikając na zdjęcie/ kolaż zobaczysz je w pełnym rozmiarze.
Phi Phi Don
Organizatorem wycieczki "Bambusowe Łodzie Złotego Buddy" było biuro podróży Itaka
http://www.itaka.pl/Wycieczka Bambusowe łodzie złotego Buddy była prezentem do mojego taty, aby przeżyć kolejne niezapomniane magiczne wakacje, tym razem wraz z moim synkiem. Niech ten opis miejsc będzie dla Was inspiracją do planowania własnej trasy zwiedzania. My wybraliśmy wersję wycieczki zorganizowanej. Lecąc tam z moim tatą i synkiem czułam się zdecydowanie bardziej bezpiecznie (w rozumieniu organizacji). Podróż trwała 13 dni z czego 10 nocy (dolecieć i wylecieć trzeba, a to zajmuje jednak sporo czasu :)). Jeżeli jesteś osobą, która chce skorzystać z oferty biur podróży szukaj podobnego planu podróży. Zobaczysz całkiem sporo w idealnym tempie bez zadyszki.


Czas wyjazdu: Listopad 2016

  Tajlandia ma klimat tropikalny, monsunowy, determinowany w znacznej mierze przez dwa monsuny, wiatry wiejące znad oceanu od strony południowo zachodniej oraz znad lądu od strony północno wschodniej. Przez cały rok jest tu ciepło albo bardzo ciepło, a najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem poszczególnych okresów jest ilość opadów. Zatem najlepszą porą na podróż do Tajlandii są miesiące od listopada do kwietnia. W centralnych i południowych regionach Tajlandii, położonych bliżej równika, nie ma tak dużych wahań temperatur. Przez cały rok panuje tam ciepły i wilgotny klimat. Centralna część Tajlandii może cieszyć się bardzo doskonałą pogodą w listopadzie. Można powiedzieć, że pada wtedy niewiele deszczu, do dwóch razy w tygodniu maksymalnie. Listopad w Tajlandii to także nic innego jak szczyt monsunu na wybrzeżu południowo-wschodnim i jest to prawdopodobnie najbardziej gorący okres w roku na odwiedzenie tego regionu w tym kraju. Odnotowuje się wtedy opady od czterech do pięciu dni w tygodniu. Opady deszczu bywają nawet na tyle intensywnie, że powodują niestety lokalne podtopienia.

Podsumowując w Tajlandii można wyróżnić trzy pory roku: 
- Pora gorąca (marzec-maj) – bez deszczu, bardzo gorąco;
- Pora deszczowa (czerwiec-październik) – deszcz prawie codziennie przez godzinę lub dwie, albo przez kilka godzin w nocy, gorąco;
- Pora chłodna (listopad-luty) – niewielkie opady deszczu, nieco chłodniej. 


BANGKOK

Największym ośrodkiem ruchu turystycznego w Tajlandii jest oczywiście Bangkok. To miasto to nic innego jak metropolia południowo- wschodniej Azji. Sprawuje on bardzo ważną funkcję dla życia centrum politycznego, kulturalnego oraz gospodarczego Tajlandii. Swój oryginalny i niepowtarzalny koloryt zawdzięcza głównie dzięki bogatym i wspaniałym zabytkom tajskiej architektury sakralnej.

CIEKAWOSTKA
Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

To co przeczytaliście to jest właśnie pełna nazwa Bangkoku :). Ooooo ludzie kochani, czy to można jakoś normalnie wypowiedzieć jednym tchem? Ja osobiście połamałam sobie język, do teraz nie umiem tego wymówić. Tajowie i mieszkańcy Bangkoku mogą się cieszyć, bo nikt inny na świecie nie jest mieszkańcem miasta o najdłuższej nazwie, świadczy o tym wpis do Księgi rekordów Guinnessa!

Bangkok posiada wszystkie możliwe cechy pięknej i zmysłowej kobiety.
Zapytacie teraz zapewne dlaczego? No to ja Wam odpowiem.
Panie i Panowie! czytajcie uważnie, a Ci co już w Bangkoku byli z pewnością przyznają mi rację. Dobra... zaczynam swoje uzasadnienie dla tego porównania.

Bangkok

 1. Bangkok kocha dobrą i wysmakowaną kuchnię, dlatego też dobrze gotuje. Wiem co mówię, jadłam tu takie pyszności, że do dziś śnią mi się po nocach. Ale o tym poczytacie w specjalnym wpisie, który poświęcony jest kuchni Tajskiej. 
 2. To co kobiety uwielbiają najbardziej: BANGKOK lubi zakupy, a po udanych zakupach rozerwać się wieczorem w towarzystwie znajomych.
 3. Tak jak i kobieta BANGKOK bywa strasznie męczący, okropnie hałaśliwy....no ale nic nie trwa wiecznie. nadchodzi ta chwila kiedy miasto zaczyna Ciebie uwodzić, zmysłowo czarując nieodpartym urokiem.
 4. Bangkok to miejsce pełne sprzeczności. Raz bywa bardzo subtelne by potem sprawiać wrażenie porywczej metropolii, zawsze niezaspokojonej i pożądliwej. 

Bangkok

Bangkok

BangkokHOTEL BAIYOKE SKY (kolacja)- obejmuje 88 pięter, co czyni go najwyższym hotelem w Tajlandii. Z obiektu roztacza się panoramiczny widok na Bangkok. Dysponuje on obrotowym tarasem na dachu, tarasem widokowym oraz 7 restauracjami.

Baiyoke Sky


ULICA KHAO SAN
Najbardziej popularna ulica w Bangkoku. Przyciąga miliony turystów, głównie tych podróżujących samotnie. Można tam poznać wielu ciekawych ludzi. Jej główną zaletą jest to, że jest tam tanio. Na tym odcinku znajdują się najtańsze restauracje, sklepy, hotele i wiele innych. Ulica ożywa nocą. Ulica jest również znana z salonów tatuażu i masażu, a także nieustannego zgiełku i tłumów turystów z różnych części świata.


Khao San


ŚWIĄTYNIA SZMARAGDOWEGO BUDDY
Wat Phra Kaew, Wat Phra Keo, czyli potocznie „Świątynia Szmaragdowego Buddy”. Nazwa oficjalna to Wat Phra Sri Rattana. Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najważniejszą świątynią wyznawców buddyzmu. Znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, w dzielnicy Phra Nakhon, na terenie Wielkiego Pałacu. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1782 za panowania Ramy I, a ukończona została w roku 1902. Wat Phra Kaew jest wymarzonym miejscem do zwiedzania dla osób zwracających uwagę na wnętrza i architekturę. Na przykład posadzka świątyni w całości pokryta jest płytkami ze srebra, ściany zaś interesującymi freskami i malowidłami opowiadającymi historie władców oraz samego Buddy.

Wat Phra Kaew, Wat Phra Keo, czyli potocznie „Świątynia Szmaragdowego Buddy”.

Wat Phra Kaew, Wat Phra Keo, czyli potocznie „Świątynia Szmaragdowego Buddy”.

Wat Phra Kaew, Wat Phra Keo, czyli potocznie „Świątynia Szmaragdowego Buddy”.


WIELKI PAŁAC KRÓLEWSKI oraz ŚWIĄTYNIA LEŻĄCEGO BUDDY
Główną atrakcją turystyczną Bangkoku jest Wielki Pałac Królewski znajdujący się w obrębie Starego Miasta. Kompleks pałacowy znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Menam stanowiącej naturalną jego granicę. Otoczony prawie dwukilometrowym murem zespół reprezentacyjnych budowli zajmuje powierzchnię 218 400 m kw. Kompleks pałacowy nie jest już rezydencją królewską, ale w dalszym ciągu przechowywane są tu insygnia koronacyjne i nadal odbywają się w nim najważniejsze uroczystości dworskie i państwowe, w tym koronacje królewskie, audiencje obcych monarchów i ambasadorów przyjmowanych przez Świętej Pamięci króla Tajlandii. Turystów urzekają budynki z kilkoma, zielono-czerwonymi, kaskadowo opadającymi dachami, misternymi zdobieniami i złotymi strzelistymi wieżami.

Świątynia Leżącego Buddy jest pierwszą, na liście sześciu świątyń w Tajlandii, sklasyfikowanych jako najwyższej klasy świątyń królewskich. Co ciekawe, miejsce to znane jest jako ośrodek edukacyjny w dziedzinie religii, nauki i literatury i kolebka tradycyjnego tajskiego masażu (rok 1962)! Wat Po służył jako centrum nauczania medycznego, w połowie 19 wieku, przed pojawieniem się współczesnej medycyny i pozostaje ośrodkiem medycyny tradycyjnej dzisiaj.

Świątynia Wat Po, zwana też świątynią Leżącego Buddy

Świątynia Wat Po, zwana też świątynią Leżącego Buddy

Świątynia Wat Po, zwana też świątynią Leżącego Buddy

Świątynia Wat Po, zwana też świątynią Leżącego BuddyRZEKA CHAOPHRAYA
Menam (taj. Chao Phraya) – rzeka na Półwyspie Indochińskim w zachodniej Tajlandii. Przy jej ujściu do Zatoki Tajlandzkiej położony jest Bangkok, stolica Tajlandii. Długość ok. 365 km, powierzchnia dorzecza 160 tys. km². Menam powstaje z połączenia rzek: Ping (590 km) i Nan (627 km), płynie przez Nizinę Menamu (Czau Praja) a uchodząc do Zatoki Tajlandzkiej tworzy rozległą deltę. Jest wykorzystywana do nawadniania, żeglugi i spławu drewna.
BANG PAIN- LETNIA REZYDENCJA KRÓLEWSKA
Historia pałacu Bang Pain sięga XVII wieku. Według historycznych przekazów jego budowę rozpoczął król Prasat Thong w roku 1632 z okazji narodzin syna i przyszłego króla Narai. Ale wcześniej założył tu klasztor Wat Chumphon Nikayaram. Pochodzenie króla Prasat Thong nie jest do końca jasne.
Z letnią rezydencją w Bang Pain związana jest tragiczna historia, jaka stała się udziałem rodziny królewskiej. 31 maja 1880 roku w drodze ze stolicy do Bang Pa przewróciła się na rzece łódź królewska i w nurtach rzeki Chao Phraya zginęła królowa Sunandha Kumariratana. Była córką Ramy IV i księżniczki Consort Piam oraz jedną z czterech żon króla Chulalongkorna. Tragedia wydarzyła się na oczach wielu ludzi, ale nikt nie pospieszył królowej z pomocą, bo za dotknięcie członka rodziny królewskiej groziła w tym czasie kara śmierci. Po tym wydarzeniu zrozpaczony król Chulalongkorn wybudował pomnik w Bang Pain, zaczęto również modyfikować prawo królewskie, które przyczyniło się do tak tragicznych skutków tego wypadku. Wszystko wskazuje na to, że Sunandha Kumariratana była przyrodnią siostrą Chulalongkorna, bo król Mongut miał 32 żony (wg niektórych źródeł - 39), a do czasu śmierci w wieku 64 lat doczekał się 82 dzieci. To jednak zupełnie inna, chociaż bardzo ciekawa historia.
BANG PAIN- LETNIA REZYDENCJA KRÓLEWSKA


Aktualnie kompleks pałacowy, utrzymywany z wielkim pietyzmem, jest atrakcją turystyczną, ale także służył sporadycznie Jego Wysokości Królowi Bhumibol Adulyadejowi i Królowej Sirikit jako miejsce do organizacji okolicznościowych przyjęć i bankietów

BANG PAIN- LETNIA REZYDENCJA KRÓLEWSKA

BANG PAIN- LETNIA REZYDENCJA KRÓLEWSKA


AYUYYHAYA
W zamierzchłych czasach Ayutthaya była byłą potężną stolicą królestwa Syjamu. Przez blisko cztery wieki była nawet największym miastem Azji Południowo-Wschodniej. Ayutthaya to miasto po brzegi wypełnione świątyniami, oddalone od Bangkoku o około 85 km na północ. W tej dawnej stolicy Tajlandii, każdy nadchodzący król stawiał świątynie Buddy.
Wat Phra Si Sanphet- To miejsce odwiedzi każdy, kto znajdzie się w mieście Ayutthaya. Wat Phra Si Sanphet, czyli majestatyczne ruiny świątyni z XIV wieku, która przez długi okres spełniała rolę pałacu królewskiego. Przed wejściem na jej teren znajdują się trzy wspaniałe grobowce królów. Zbudowane zostały one w tradycyjnym tajskim stylu. Ta świątynia ukrywała kiedyś jeden z najbardziej znanych posągów Buddy. Miał on 16 m wysokości i pokryty był 250 kg złota. Niestety, figura została skradziona i przetopiona przez Birmańczyków.
Wihan Phra Mongkhon Bophit- Świątynia Wihan Phra Mongkhon Bophit, znajduje się w pobliżu ruin świątyni Wat Phra Si Sanphet i od swego sąsiada wyróżnia się zachowanymi kształtami. Nie dajmy się jednak zmylić, bo ta świątynia pochodzi z XV wieku, ale w 1767 roku została zniszczona przez Birmańczyków i ponownie zrekonstruowana w połowie XX wieku. Niemniej, znajduje się tutaj jeden z największych posągów Buddy. Ma wspaniałą brązową barwę, 15 metrów wysokości i 600 lat. Dzisiaj świątynia wykorzystywana jest przez rodzinę królewską jako miejsce obrzędów pogrzebowych.
AYUTTHAYA  malownicze ruiny pałacu i świątyń

AYUTTHAYA  malownicze ruiny pałacu i świątyń

AYUTTHAYA  malownicze ruiny pałacu i świątyń


KANCHANABURI
Kanchanaburi jest średniej wielkości miastem, słynnym z Mostu na rzece Kwai, zbudowanym w 1942 roku przez amerykańskich i brytyjskich jeńców wojennych w japońskiej niewoli. Znajdują się tu także dwa muzea upamiętniające wydarzenia z tamtych czasów, pomnik oraz cmentarze wojenne.
Poza mostem, który można przejść na piechotę, lub przejechać pociągiem, muzeami i cmentarzami, okolica obfituje jeszcze w inne atrakcje, które sprawiają, że Kanchanaburi jest jednym z popularnieszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Tajlandii. W mieście nie brakuje świątyń, co najmniej kilka z nich jest wartych uwagi. Niecałe 40 kilometrów za miastem znajduje się Tiger Temple, świątynia, w której mnisi buddyjscy opiekują się zwierzętami, w szczególności tygrysami, które można obserwować z bardzo bliska, a za dodatkową opłatą można sobie z nimi zrobić zdjęcie.

Kanchanaburi

Kanchanaburi

Kanchanaburi

Kanchanaburi


PARK NARODOWY EWARAN
Park Narodowy Erawan, znajdujący się na obszarze prowincji Kanchanaburi, założono w 1975 r. Jego powierzchnia wynosi ok. 550 km². Główną atrakcją parku są 7-poziomowe Wodospady Erawan, których tajemnicza nazwa wywodzi się z mitologii hinduskiej i oznacza trójgłowego białego słonia (postać tę przywodzi na myśl najwyższy poziom wodospadu).
Wodospady Erawan uznawane są za najpiękniejsze na terenie Tajlandii, z pewnością z tego właśnie powodu są także jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w kraju. Malownicze kaskady zwiedzać można spacerując, wspinając się na okoliczne skałki i brnąc przez gęsty las. Warto także pamiętać, iż baseny, w których gromadzi się woda na poszczególnych poziomach wodospadu, są świetnym miejscem do pływania.

Park Narodowy Erawan

Park Narodowy Erawan


DAMNOEN SADUAK
Dawniej, gdy w Tajlandii nie było dróg lądowych, transport odbywał się na wodzie poprzez liczne rzeki i kanały. To spowodowało powstanie wodnych targów na których oferowany były wszelkie możliwe dobra. Targi te przetrwały do dnia dzisiejszego, najbardziej znanym jest ten w miejscowości Damuen Saduak na trasie pomiędzy Bangkokiem, a Kanczanaburi. Obecnie jest on już mocno skomercjalizowany pod dyktando turystów, ale nadal posiada swój klimat i wiele ma do zaoferowania przybywającym tu gościom. Widok korkujących się wąskich łodzi z wypełnionymi po brzegi różnokolorowymi towarami przyprawia o zawrót głowy, atmosfera jakby zatrzymującego się czasu wprawia w nastrój nawet wybrednych turystów. Najlepszą porą na odwiedzenie wodnego targu są godziny poranne (8:00 - 9:00).

Damuen Saduak

Damuen Saduak

Damuen Saduak


PARK NARODOWY KHAO SAM ROI YOT
Khao Sam Roi Yot jest narodowym przybrzeżnym parkiem Tajlandii o powierzchni ponad 90 km2. Znajduje się w prowincji Prachuap Khiri Khan – około 300 km na południe od Bangkoku. Szczególna uwagę zwraca położona w nim jaskinia PHRAYA NAKHON. To właśnie w niej możemy podziwiać malowniczy pawilon KUHA KARUAS, który zbudowano na cześć króla Tajlandii w 1890 roku. Magicznego efektu dopełniają piękne stalaktyty, stalagnaty, rosnące w jaskini drzewa oraz przenikające przez jej sklepienie promienie słońca (które dostają się tam od czasu częściowego zawalenia się sklepienia. Smaczku temu miejscu dodaje fakt, że wokół jaskini spotkać można liczne małpki z różnych gatunków. Na terenie parku leżą także liczne wysepki, po których można odbyć malowniczy rejs.

Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot


PARK NARODOWY KHAO SOK
Na terenie tego parku znajduje się wielkie jezioro Cheow Larn będące tak naprawdę sztucznym zbiornikiem, czymś w rodzaju rezerwuaru, powstałego na skutek budowy tamy i spiętrzenia górskiej rzeki. Jezioro ma powierzchnię 165 km2. Wokół jeziora rozciąga się najstarszy ekosystem na naszej planecie, 130 000 000 lat, aktualnie kilka parków narodowych o powierzchni 4 ooo km2. To miejsce gdzie możesz spotkać nieliczne dziko żyjące słonie, lamparty, tygrysy, tapiry, niedźwiedzia malajskiego, draco, kilkaset gatunków ptaków czy całe plemiona małp. Rozsiane wzdłuż rzeki labirynty jaskiń czy olbrzymie jezioro z najpiękniejszymi krajobrazami w Tajlandii, to wszystko składa się na magiczną przygodę w dżungli, która zaczęła w tym miejscu swoją naturalną historię 130 milionów lat temu. To najstarsza dżungla na świecie.

RAJ NA ZIEMI CZYLI PHI PHI

Wyspy Phi Phi (tajski เกาะ พีพี Ko Phi Phi) – grupa wysp, należących do Tajlandii, położona między wyspą Phuket a stałym lądem. Wchodzą w skład prowincji Krabi. Największą i jedyną stale zamieszkaną wyspą jest Ko Phi Phi Don. Druga pod względem wielkości wyspa Ko Phi Phi Lee, znana ze swoich plaż, jest równie często odwiedzana przez turystów. Pozostałe wyspy tworzą rozrzucone po morzu wapienne skały.

26 grudnia 2004 wyspy bardzo ucierpiały przez 10-metrowe fale tsunami, wywołane przez silne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim.LINKI z których korzystałam
http://bangkok.lovetotravel.pl
http://statoids.com/uth.html
http://www.abctajlandia.pl/przyroda-tajlandii/parki-narodowe-w-tajlandii/park-narodowy-erawan-kanchanaburi.html
http://blog.bluesky.pl/najstarsza-dzungla-swiata-park-narodowy-khao-sok/
http://skokwbokblog.com/dzika-natura-tajlandii/
http://swiatoslav.blogspot.com/2014/12/khao-sam-roi-yot-morze-i-gory.html
http://www.travelplanet.pl/przewodnik/tajlandia/hua-hin/
http://www.dalekoniedaleko.pl/bangkok-pod-znakiem-zlotego-buddy/
http://www.agavk.p9.pl/pages/thai_12.php
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zamach-w-hua-hin-bomby-w-tajlandzkim-kurorcie,667737.html
http://www.poluzuj.pl/park-narodowy-khao-sok/
https://www.behance.net/gallery/10514683/Swiatynia-buddyjska-w-Tajlandii
http://www.etajlandia.pl/0407.php
http://www.itaka.pl/nasze-kierunki/tajlandia/hua-hin.html
http://mandalay.pl/tajlandia/kanchanaburi
http://www.czlowiekprzygoda.pl/ayutthaya-miasto-swiatyn/
http://www.podroze.pl/wasze-wyprawy/relacje/relacja/ayutthaya-stara-stolica-syjamu,4224/
http://www.wlasnadroga.pl/ayutthaya
http://wedrowkizesmakiem.com/tajlandia-park-narodowy-erawan/
http://objechacswiat.yum.pl/ayutthaya/6 komentarzy:

 1. Mój tato to moja dobra wróżka :).
  Dla mnie i wnuka jest chyba skłonny ściągnąć gwiazdkę z nieba.
  Moi rodzice to skarb, największy jaki mam.

  OdpowiedzUsuń
 2. witam moze Pani podac czy objazd byl meczacy , o ktorej godzinie w hotelach i czy hotele mialy plaze te na objezdzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o kontakt priv clauditte90@gmail.com

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy opis. Wybieram sie w czerwcu z meżem na tą wycieczkę. To będzie pierwszy raz w azji i nie bardzo wiemy jak się finansowo przygotować. Mogłaby Pani coś poradzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o kontakt mailowy clauditte90@gmail.com :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za komentarz.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)

Miłego dnia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...