21 maja 2014

Węgry 2014. Budapeszt - Balatonfured - Tihany


Węgierskie pyszności - co warto kupić?UNICUM – węgierski likier ziołowy o smaku korzennym, gorzkim i barwy ciemnobrązowej. Zawiera 40% alkoholu.
Recepturę opracował pod koniec XVIII w. Joseph Zwack, nadworny medyk cesarza Józefa II. W 1840 r. rodzina Zwack otworzyła w Peszcie pierwszą fabrykę swojego likieru. Unicum było produkowane przez rodzinę Zwack do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie Zwackowie wyemigrowali z Węgier, zabierając ze sobą recepturę Unicum. Fabryka Zwacków przeszła w ręce państwa.
W komunistycznych Węgrzech próbowano odtworzyć recepturę likieru, jednakże efektem był trunek znacznie odbiegający jakością, smakiem i zapachem od oryginału. Po upadku reżimu, w 1989 roku Peter Zwack odkupił fabrykę. Powstała firma Zwack Unicum Rt, a produkcja oryginalnego Unicum została wznowiona. Receptura Unicum jest zastrzeżona, wiadomo jedynie, że produkowany jest z około 40 różnych roślin rosnących na Nizinie Panońskiej.
ŹRÓDŁO TEKSTU: KLIK

WĘGIERSKA ŚLIWOWICA:
Na Węgrzech dominują mocne alkohole produkowane na bazie owoców. Do jednych z najbardziej znanych należy szilvapálinka, czyli węgierska śliwowica, której spróbować powinien każdy dorosły turysta odwiedzający kraj Madziarów. Jej wyrób jest szczególnie popularny we wschodnich regionach kraju, gdzie każdy gospodarz za punkt honoru stawia sobie wytworzenie własnego trunku, im mocniejszego - tym lepiej.
W chwili obecnej domowe pędzenie śliwowicy jest zabronione, co jednak nie znaczy, że Węgrzy nagminnie korzystają z lokalnych gorzelni. Choć te zapewniają indywidualny wyrób wódki każdej osobie, która dostarczy owoców, znakomita większość Madziarów nadal preferuje wyroby czysto domowe. Zawartość alkoholu dochodzi w nich nawet do 70%. W sklepach można natomiast kupić śliwkową pálinkę produkowaną według receptury tradycyjnej, ale na skalę masową. Do najlepszych należą wyroby z okolic Szátmar, które bardzo łatwo i szybko rozpoznać można po charakterystycznych etykietach na butelkach (z napisem Szátmari szilvapálinka).
ŹRÓDŁO TEKSTU: KLIK
 A tak to było :):

BUDAPESZT
Wzgórze Gellerta – Wzgórze Zamkowe – (Wzgórze Zamkowe - reprezentacyjne miejsce w Budapeszcie, 
Zamek Królewski - siedziba węgierskich królów; kościół Macieja, Baszta Rybacka)- Parlament – Bazylika św. Stefana - Plac Bohaterów (plac Milenijny).


BALATONFURED - największe na świecie błotne jezioro Balaton

TIHANY - pola lawendowe, marcepany i pyszny Gulasz :)
Jeszcze tam wrócę :) !!!

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za komentarz.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)

Miłego dnia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...